هر آن چیز که درباره‌ی سوپرمارکت‌ها باید بدانید

هر آن چیز که درباره‌ی سوپرمارکت‌ها باید بدانید

همه چیز درباره سوپرمارکت

در دهه چهل شمسی مغازه‌هایی به نسبت بزرگ‌تر از بقالی‌های سنتی بنام سوپرمارکت در ایران تأسیس شدند. سوپرمارکت یکی از مشاغل پردردسر به شمار می‌آید که اداره کردن آن معمولاً کار یک نفر نیست بلکه یک سوپرمارکت به تیم یا گروه نیاز دارد تا بتوانند با همکاری هم امور کاری آن را کنترل کنند. البته امروزه اندازه این فروشگاه‌ها از هایپرمارکت ها کوچک‌تر است. درواقع می‌توان گفت سوپرمارکت معادل فروشگاه بزرگی است که در آن محصولات مختلف مخصوص مواد غذایی به فروش می‌رسد. این فروشگاه بزرگ باید به‌گونه‌ای باشد که کلیه مایحتاج مصرفی روزمره مردم در آن وجود داشته باشد. و لازم به ذکر است شماره موبایل و تلفن سوپرمارکت های تهران نیز به صورت کاملا بروزرسانی شده توسط شماریتو جمع آوری شده است.

سوپرمارکت آنلاین

امروزه علاوه بر سوپرمارکت‌های فیزیکی که در خیابان‌ها مشاهده می‌شوند، سوپرمارکت‌های آنلاین نیز مورد استقبال افراد پرمشغله قرارگرفته است. سوپرمارکت آنلاین گونه‌ای از فروشگاه‌های اینترنتی است که بیشتر به فروش نیازهای روزانه خانوار و کالاهای پرمصرف می‌پردازد. امروزه به دلیل پیشرفت فنّاوری اکثر خرید ها به‌صورت اینترنتی صورت می‌گیرد.در ابتدا راه اندازی یک سوپرمارکت اینترنتی میتواند سخت و زمان بر باشد سوپرمارکت آنلاین دارای ویژگی‌هایی است که باعث جذابیت آن در دنیای امروزی شده است در این بخش از مقاله چند مورد از ویژگی‌های این فروشگاه را شرح خواهیم داد.

 • کالاهای موجود در یک سوپرمارکت آنلاین همگی دارای برچسب قیمت، تاریخ‌مصرف و … می‌باشند.
 • خرید از سوپرمارکت آنلاین خیلی راحت و بدون صرفه هیچ زمان اضافی صورت می‌گیرد.
 • سوپرمارکت‌های آنلاین همیشه باز هستند و تعطیلی ندارند.
 • سوپرمارکت آنلاین در هر ساعت که مشتریان درخواست خرید کنند آماده فروش کالا است.
 • راه‌اندازی سوپرمارکت آنلاین می‌تواند بدون داشتن فروشگاه و مغازه فیزیکی هم انجام شود.
 • سوپرمارکت آنلاین حجم بیشتری از اجناس مختلف روزانه را در سبد کالایی خود دارد.
 • کیفیت خدمت‌رسانی و امنیت در تحویل سفارش‌ها در سوپرمارکت‌های آنلاین بسیار مناسب است.

در یک سوپرمارکت‌ چه اقلامی به فروش می‌رسد؟

یک مسئله مهم در سوپرمارکت‌ها که باعث رضایت مشتریان از آن می‌شود داشتن کلیه محصولات مواد غذایی است. و شما به لیست کالاهای سوپرمارکت به همراه بارکد و تصاویر کالاهای سوپرمارکتی نیاز دارید. که وبسایت شماریتو قبل تر اقدام به جمع آوری آن کرده است. این کار باعث می‌شود تا مشتریان سوپرمارکت‌ها هر مواد غذایی که نیاز دارند را از یک فروشگاه تهیه کنند و مشتری دائم آن فروشگاه باشند. از محصولاتی که بایستی در یک سوپرمارکت معتبر وجود داشته باشد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • ادویه و چاشنی و مخلفات غذا
 • لوازم‌آرایش و بهداشتی
 • لبنیات و پروتئینی
 • خشکبار، خواربار
 • شیرینیجات و دسرها
 • عطر، ادکلن و اسپری
 • غذا، کنسرو و سبزی‌ها
 • نوشیدنی‌ها
 • تنقلات
 • وسایل شستشو و نظافت

نحوه چیدمان محصولات در قفسه‌های سوپرمارکت به چه شکلی است؟

چیدمان قفسه‌های سوپرمارکت به‌گونه‌ای باید باشد که تمام محصولات موجود در فروشگاه را به نمایش بگذارد تا توجه مشتریان را به بهترین شکل جلب کند. چیدمان قفسه‌های فروشگاه‌ها به حالت منظم باعث افزایش فروش آن‌ها خواهد شد. در ادامه چند نکته کلی برای چیدمان قفسه‌های سوپرمارکت ارائه می‌دهیم توصیه می‌کنیم. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

 • قرار دادن کالاهای پرمصرف در انتهای فروشگاه: این امر باعث می‌شود که مشتریان برای دریافت کالاهای پرمصرف از کنار کالاهای کم‌مصرف نیز عبور کنند. در این حالت مشتریان تمامی کالاها را مشاهده کرده و در صورت نیاز آن‌ها را نیز خریداری می‌کنند.
 • قرار دادن محصولات فصلی در جلوی فروشگاه: قرار دادن محصولات فصلی در جلو فروشگاه باعث دید مشتری می‌شود اگر این محصولات را در معرض دید مشتری قرار ندهید به‌مرورزمان فاسد شده بایستی آن‌ها را دور بی اندازید. این موضوع باعث می‌شود که در کسب‌وکار خود زیان کنید.
 • قرار ندادن موارد سرقتی در انتهای فروشگاه: پنهان‌ترین بخش‌های فروشگاه‌ قسمت انتهای آن‌ها است. پس بهتر است چیدمان قفسه‌های سوپرمارکت‌ها به‌گونه‌ای انجام دهید که موارد سرقتی نزدیک صندوق قرارگرفته باشند.
 • قرار دادن محصولات کم‌مصرف در کنار صندوق: اطراف صندوق فروشگاه محل مناسبی است تا محصولات کم‌مصرف را در آن جای دهید. زیرا این مدل چیدمان باعث می‌شود که توجه مشتریان قبل از ترک فروشگاه به‌ محصولات کم‌مصرف جلب شود و از آن محصولات خریداری کنند.

منبع درآمدزایی در یک سوپرمارکت چگونه است؟

درآمد یک سوپرمارکت بستگی به فروش آن دارد. ناگفته نماند فروش در بعضی از ماه‌ها بهتر بوده به طبع درآمد در آن ماه بیشتر خواهد بود. همچنین بعضی از این فروشگاه‌ها در مکان‌هایی قرارگرفته‌اند که ماهانه حتی سود کاری آن‌ها به 1 میلیون هم نمی‌رسد و این واقعاً تأسف‌برانگیزتر است ولی بعضی از فروشگاه‌ها موقعیت مکانی بسیار خوبی دارند و فروش آن‌ها بسیار عالی است. این‌گونه سوپرمارکت‌ها درآمد ماهیانه حداقل 7 میلیون را کسب می‌کنند. بااین‌حال، سوپرمارکتی که در محل گذر و رفت‌وآمد قرار دارد درآمد بیشتری خواهد داشت. به‌طور متوسط سود ماهانه سوپرمارکت حدود 20درصد است. در مکان‌هایی با سطح درآمد متوسط این سود بین 15 تا 20درصد بوده و در مکان‌هایی که وضع فروش بهتر است به 25 تا 30درصد نیز می‌رسد.

برای اداره یک سوپرمارکت به چند نفر نیرو نیاز است؟

سوپرمارکت‌ها جز آن دسته از مراکز خریدی هستند که در تمام طول روز مشتری دارند. ساعت کاری یک سوپرمارکت معتبر از 7 صبح شروع‌شده و تا 12 شب معمولاً طول می‌کشد. یک سوپرمارکت حداقل به سه نفر نیرو نیاز دارد. یک صندوقدار برای آن لازم است که امور مالی آن فروشگاه را بر عهده بگیرد و یک فرد جهت تهیه اجناس از بازار و یک فرد جهت کار در فروشگاه نیاز است. سپردن کار صندوق برای هرکسی جایز نیست بایستی یک شخص با اعتماد استخدام کنید تا کار صندوق‌داری را به نحو احسن انجام دهد؛ زیرا صندوقداری کار پرمسئولیتی است. همچنین شخصی که در جهت کار در فروشگاه استخدام می‌شود بایستی باسلیقه و با نحوه چیدمان محصولات آشنایی داشته باشد. همچنین شخصی که اجناس را تهیه می‌کند بایستی لیست محصولات یک سوپرمارکت را بداند تا بتواند آنها را خریداری کند.

نوشته قبلی

بازاریابی پیامکی هدفمند چیست؟

نوشته بعدی

لیست قیمت اجناس سوپرمارکت

2 دیدگاه در “هر آن چیز که درباره‌ی سوپرمارکت‌ها باید بدانید

 1. سلام
  با تقدیر و تشکر از جمع آوری و ارائه بانکهای اطلاعاتی مورد نیاز استارت آپها، بایستی عرض کنم بهتر این است که اولا شماره تماسی مستقیم جهت پاسخگویی تلفنی به مشتریان داشته باشید
  دوم اینکه کسانی که محصولات شما را خریداری می کنند همیشه لینکی جهت آپدیت تصاویر و اطلاعات مرتبط ، در اختیار داشته باشند..
  سوم اینکه اطلاعات وبسایت شما هم از اولین بار که آپلود گردیده هنوز بروز رسانی نشده که البته زیاد هم مهم نیست…
  الان بنده نیاز به مشاوره تلفنی جهت خرید محصولات شما دارم ولی نمیتونم با کسی ارتباط برقرار کنم، شماره مشاوره هم قطع است
  ارادتمند
  09122262295

  • با سلام دوست عزیز
   میتوانید با شماره 09191428720 تماس حاصل بفرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید